POKYNY pro účastníky RUSKÉ RULETY 2013

12. ročník

pátek 21. – sobota 22.6.2013

 

Za pár dní odstartujeme 12. ročník RUSKÉ RULETY. Těšte se na kvalitní zážitek a kontroly v místech, které v tomto prostoru ještě neznáte. S GPSkou jsme projezdili okolí většiny kontrol, abychom zvýšili Vaše šance na bezproblémové dohledávky. Kartografové z firmy ŽAKET (náš tradiční sponzor) pak vše dokreslili do finální mapové verze, na které letos pojedete. Ale POZOR! Nikdy nic není stoprocentní. Staré cesty jsou leckdy zarostlé travou nebo již vzrostlými stromky, některé přibyly a některé lze již v terénu jen tušit. Letos pojedete na ploše 700 km2 a o dobrodružství proto nebude nouze.

 

Centrum: Stejně jako v předešlých ročnících se sejdeme na farmě Ptýrov mezi obcemi Branka a Ptýrov u Bakova nad Jizerou. Značení příjezdu bude od Bakova nad Jizerou, Bělé pod Bezdězem a Mnichova Hradiště. GPS: 50°30'29.632"N, 14°56'47.888"E, http://www.far­maptyrov.cz/

 

Časový harmonogram:

 

Pátek 22.6.2012 (pro Meresjevy)

 • prezentace Meresjev 20.00 – 21.30 hod.
 • výklad trati 22.00 – 22.15 hod.
 • start 1. vlny Meresjevů ve 23.00 hod.

 

Sobota 23.6.2012 (pro Maximy, Mrazíky a Malčiky)

 • prezentace ostatní 8.00 – 9.15 hod.
 • výklad trati 9.15 – 9.30 hod.
 • start 1. vlny Maxim, Málčik, Mrazík od 10.00 hod.
 • start 1. vlny Meresjev od cca 10.30 hod.
 • do 17.30 hod. předpokládaný příjezd poslední dvojice, následně co nejdříve vyhlásíme, jak jste si počínali.

 

Prezentace: Prezentace v centru je pro Meresjevy v pátek 21.6., pro ostatní kategorie v sobotu 22.6. (viz časový harmonogram výše). Při prezentaci obdrží každá dvojice dvě mapy se zakreslenými kontrolami. Označování průjezdu kontrolami bude klasicky kleštičkami do průkazek.

Upozorňujeme na změnu: každá dvojice dostane dvě průkazky! Každý účastník si tedy poveze svou vlastní průkazku, která mu bude před startem připevněna ke kolu či tělu neoddělitelnými páskami. Jak průkazky tak pásky jsou z vysoceodolného materiálu Tyvek a nehrozí roztržením. Každý závodník si tedy musí dojet ke kontrole a označit průjezd kontrolou sám.

K tomuto způsobu jsme se přiklonili po loňských zkušenostech, kdy jsme opět řešili protesty s nedodržováním základních pravidel, kdy na kontrolu musí dojet oba členové dvojice, což nebylo vždy dodržováno. Systém byl již letos odzkoušen na závodě Open-Score v květnu na Brdech a fungoval bezproblémově (děkujeme tímto Kamenáčovi a spol. za podporu http://www.mtbo­prague.cz/open-score/). Rozlepení, oddělení či utržení průkazky bude řešeno diskvalifikací dvojice. Omlouváme se tímto těm, kteří toto řešení mohou považovat za omezující. Sami bychom k tomu nikdy nepřistoupili, pokud bychom s tím neměli vlastní letité zkušenosti. Ale pohled na dvojici nadupaných borců, kdy jeden čeká pod kopcem a druhý jede

na kontrolu, a přitom na vrcholu u kontroly potkáte tatínka s 10ti letou holčičkou, kteří tam oba kola vytlačí?? – hovoří za vše.

 

Rovněž dostanete jako obvykle samolepky se startovními čísly, lísteček na jídlo a pivo či nealko nápoj. Při prezentaci Vás letos opět poprosíme o podpis, že jste byli seznámeni s tím, že se jedná o cyklistickou vyjížďku a že tuto vyjížďku absolvujete na vlastní nebezpečí. Celý text poučení znít následovně:

 

„Vyzvednutím mapy a průkazky na prezentaci potvrzuji, že se účastním vyjížďky na kole, budu jezdit pouze po cestách a komunikacích, jsem pro tuto vyjížďku dostatečně zdravotně způsobilý, jedu dobrovolně a na vlastní nebezpečí a nebudou v případě úrazu nebo škody způsobené sobě nebo druhé osobě požadovat na pořadateli vyjížďky žádné odškodnění.“

 

Účastníci do 18 let se mohou zúčastnit pouze na plnou odpovědnost jejich zákonného zástupce. Tolik k formalitám. Vyjížďka se samozřejmě započítává do SHOCart ligy, a to její sobotní 6 hod. etapa pro kategorie Meresjev a Maxim, které se budou sčítat dohromady.

 

Přihlášky na místě jsou možné pouze v případě, že zbudou nějaké mapy. Počty map se tisknou na základě počtů přihlášených dvojic. Platbu startovného již neposílejte. Nezaplacené startovné budeme vybírat dle propozic při prezentaci.

 

Popis tratí: pro kategorie Maxim, Meresjev a Málčik se jede trať s volným pořadím kontrol a bodovou bonifikací. Bodové hodnocení kontrol bude vydáno po ostrém startu. Pro Mrazíky je připravena jednodušší trať s pevným pořadím kontrol a bez bodové bonifikace. Kontroly jsou v terénu označeny červenobílými trojbokými lampiony s číslem kontroly a vybaveny kleštičkami pro označení průjezdu kontrolou do průkazky. Jednotlivé kategorie vypadají následovně:

 

 • Meresjev – kategorie dvojic pro páteční noční etapu s časovým limitem 4 hod. a pro sobotní denní etapu 6 hod.
 • Maxim – kategorie dvojic s časovým limitem 6 hod., která se jede v sobotu pouze ve dne.
 • Málčik – kategorie pro rodiny s přívěsnými vozíky, která se jede v sobotu ve dne s časovým limitem 3 hod.

 

U kategorií Meresjev, Maxim a Málčik se penalizuje překročení časového limitu. Prvních 5 min. nad časový limit se každá započatá minuta penalizuje odečtem 2 bodů, od 6. minuty dále je penalizace za každou započatou minutu 5 bodů. Pokud někdo překročí limit o více jak 60 min., je diskvalifikován.

 

 • Mrazík – nejlehčí kategorie, vhodná i pro rodiny s dětmi. Trať je postavena s fixním pořadím kontrol na dobře dostupných místech, převážně v rovinatém terénu s postupy vedoucími téměř výhradně po cestách mimo silnice. Trať měří vzdušnou čarou asi 35 km, a komu by se zdála dlouhá má možnost si ji v průběhu zkrátit. Kontroly této tratě jsou shodné s kontrolami ostatních kategorií, takže se budete potkávat i s ostatními účastníky. Hodnotí se dosažený čas a samozřejmě počet kontrol jako základní kritérium.

 

Dvojice absolvuje celou vyjížďku společně, vzdáleni nejvýše na doslech. Každý ve dvojici si označuje průjezd kontrolami. Dvojici se počítají jen ty kontroly, které jsou označené v obou průkazkách.

Všichni musí před cílem projet a označit poslední tzv. sběrnou kontrolu č. 39, která bude do prostotu umístěna až po vystartování všech závodníků. Čas v cíli je měřen dvojici, která obloukem musí projet společně. Cílová čára je pod cílovým obloukem. V cíli prosíme ihned odevzdat průkazku, ať Vás můžeme hned identifikovat a zapsat Vám cílový čas.

 

Povinná výbava: cyklistická přilba, horské nebo trekové kolo. V kategorii Meresjev pro každé kolo povinně světlo (doporučeno i více světel) a blikačka. Z důvodu vlastní bezpečnosti SVĚTLY NEŠETŘTE!

 

Doporučená výbava:

 • základní nářadí na kolo, náhradní duše, hustilka, zámek na kolo,
 • jídlo a pití na cestu,
 • buzola a mapník nebo jiný libovolný obal na mapy, kdo nevlastní mapník, bude mít možnost si ho zapůjčit nebo zakoupit na místě. Servis bude poskytovat AUTOPILOT http://www.map­holders.cz/
 • mobilní telefon (v případě jakéhokoliv problému volejte tel. 602 342 945), číslo budete mít rovněž vytištěno na průkazce.
 • v kategorii Málčik je povinný přívěsný vozík (s dětskou sedačkou jeďte třeba Mrazíka)
 • mapy dostanete při prezentaci, bodové hodnocení kontrol za ostrým startem po ca 100 m za budovou jízdárny. Doporučujeme lihový fix pro zapsání bodů do mapy.

 

Další informace:

První pomoc – pokud by se Vám na vyjížďce přihodilo něco nepříjemného, v centru bude k dispozici zdravotnice. Pokud byste potřebovali pomoc na místě někde v prostoru, volejte nám na tel. 602 342 945, okamžitě zajistíme rychlou záchrannou službu nebo pro Vás dojedeme. Rychlá zdravotní služba: 155. Integrovaný záchranný systém: 112.

Jídlo – v centru závodu bude otevřen bufet s možností zakoupit nějaké jídlo a pití, opodál pak bude otevřena i místní restaurace. Jedno teplé jídlo a nápoj pro každého účastníka je v ceně startovného.

Ubytování a hygiena – ubytování je možné ve vlastních stanech na přilehlém pozemku. Základní hygienické zázemí (WC, voda, sprcha) k dispozici. Využijte nově vystavěné sociální zařízení (WC, sprchy) vzadu za travnatým valem. Žetony na teplé sprchy budou k dispozici za 20,– Kč v bufetu. Za stan se neplatí nic, vše je již ve startovném. Možno využít připojení stanu či karavanu ke sloupkům s elektřinou.

Mytí kol – k dispozici budou hadice a několik kbelíků se smetáčky v nově vybudovaném mycím boxu na koně.

Ceny – Rozhodli jsme se podporovat místní region, takže pro nejlepší z Vás v každé kategorii, a pak nejlepší DD a MD v Meresjevech a Maximech, máme pár tekutých i méně tekutých cen (http://www.pi­vovarklaster.cz/).

 

Děkujeme a již brzy se těšíme na Vaši účast!

Tady je případně totéž jako pdf